Rakijom iz BiH nazdravlja se od Slovačke do Amerike

Bez autora
Apr 29 2024

Rakijom proizvedenom u Bosni i Hercegovini nazdravlja se u zemljama regije, ali i svijeta, pa je tako lani šljivovica stigla do Slovačke, a lozovača i komovica i do dalekih Sjedinjenih Američkih Država.

Iz Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine za "Nezavisne novine" ističu da je u 2023. godini vrijednost izvoza jakih alkoholnih pića bila nešto veća u odnosu na godinu ranije, pa je tako ukupan izvoz na strana tržišta bio vrijedan skoro 20 miliona maraka, tačnije 19.846.699 KM.

"Međutim, kada se posmatra izvoz jakih alkoholnih pića količinski, u padu je za 7,2 odsto u odnosu na 2022. godinu", ističu oni dodajući da je prošle godine izvezeno 1.744.363 kilograma jakih alkoholnih pića, a u 2022. godini izvoz ovih pića bio je 1.878.998 kilograma.

Posmatrajući izvoz šljivovice pojedinačno po zemljama, iz Spoljnotrgovinske komore BiH navode da je i količinski, a tako i vrijednosno, najviše ovog proizvoda otišlo u Slovačku.

"U 2023. godini najviše šljivovice izvezeno je u Slovačku Republiku, tačnije 270.900 kilograma, vrijednosti 3.157.982 KM", istakli su oni.

Kako dodaju, šljivovica je ispunila čašice i u Hrvatskoj i Srbiji, gdje je stigla rakija vrijedna 1,4 miliona maraka, odnosno 805.310 KM. U ostale zemlje svijeta otišao je 124.301 kilogram, vrijedan 1,3 miliona maraka.

Iako su se izvozile manje od šljivovice, na stranim tržištima našle su se i lozovača i komovica, pa je tako 2.363 kilograma ovih rakija izvezeno u Srbiju za 42.102 KM. Ove rakije pile su se i u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je "otputovalo" 3.930 kilograma, vrijednih 34.692 marke. Iako je najveća količina ovih rakija izvezena u Hrvatsku, vrijednost je bila najmanja, tako je 4.179 kilograma rakije koštalo 19.527 maraka.

Kada je riječ o izvozu ostalih voćnih rakija u 2023. godini, iz Spoljnotrgovinske komore BiH za "Nezavisne novine" ističu da je najviše rakije izvezeno u Italiju, Slovačku i Hrvatsku.

"U Italiju je izvezeno 101.911 kilograma vrijednih 1.409.000 KM, dok je u Slovačku Republiku izvezen 114.861 kilogram vrijednosti 936.168 KM", navode oni.

Na tržištu Hrvatske našlo se 58.568 kilograma ostalih voćnih rakija, vrijednih 924.924 KM.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske za "Nezavisne novine" ističu da je u Republici Srpskoj u Registar proizvođača jakih alkoholnih pića upisano 96 proizvođača.

Da velike količine domaće rakije odlaze na strana tržišta, govori i Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske, navodeći da, pored američkog tržišta, rakija odlazi i na englesko tržište. Kako ističe, institucije i država bi zajedno sa proizvođačima trebalo da rade na promociji domaćih proizvoda kako bi ih što više i išlo na inostrana tržišta.

"Nema veće i bolje zarade nego prodavati gotove proizvode. To je najskuplje i najbolje i za državu i za same proizvođače. I oni koji proizvode voće i oni koji prerađuju, svi zarađujemo. Zarađuju i proizvođači i oni koji prerađuju, a zarađuje i država. Kada ima višestruki značaj, ima smisla da se podrži i da se uloži dio sredstava u promociju, to sve košta, ali se i isplati", kaže Dojčinović za "Nezavisne novine".

Prema njegovim riječima, voća za rakiju će biti i ove godine, a podsjeća da je lani zbog superćelijskih oluja u industriju otišlo mnogo voća.

"Prošle godine smo imali superćelijsku oluju koja nam je napravila štetu. Osamdeset odsto voća otišlo je u industriju, a evo, i ove godine vidimo da su počeli kasni mrazevi, a imali smo i visoke temperature u fazi cvjetanja koje su nanijele više štete nego što je nanio sada ovaj mraz", objašnjava Dojčinović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik